Сб. Июл 27th, 2024

Полгар Жужа Полгар Жужа Сьюзен (Жужа) Полгар (19 квітня 1969 року) — восьма чемпіонка світу з шахів.

By admin Апр 8, 2015

Народилася в єврейській родині в Будапешті. Крім неї, у батьків були ще дві дочки. Мати, за освітою вчителька, займалася з усіма дівчатками індивідуальним навчанням. В шахи їх навчив грати батько — Ласло Полгар — педагог і психолог. Всі дочки домоглися дуже високих результатів у цій грі. Молодша Юдіт і донині займає першу сходинку в жіночому рейтингу ФІДЕ, граючи виключно в чоловічих змаганнях.
У 12 років Жужа виграла чемпіонат світу серед дівчат до 16 років, а з 14 стала брати участь у чоловічих турнірах, показуючи високі результати. У сімнадцять років стала бронзовою призеркою на чемпіонаті Угорщини, а на чоловічих турнірах в Старі-Смоковець (1987) розділила 2-3 місця, в Делі (1991) — 3-4. У дев’ятнадцять років стала переможницею Всесвітньої шахової Олімпіади в Елісті, а через два роки — в Стамбулі.

Жужа зрозуміла, що виступаючи на жіночих змаганнях, можна домогтися набагато більш високих результатів, ніж виступаючи в чоловічих. Вона поставила перед собою завдання стати наступною чемпіонкою світу.
У 1993 році на турнірі претенденток вона на три очки обійшла Іоселіані. Правила ФІДЕ в той час зобов’язували шахісток, які посіли 1 та 2 місця зіграти додатковий матч. Його результатом стала нічия, але за додатковими показниками переможницею вийшла грузинська спортсменка. Через рік Жужа поділила 1 і 2 місця в турнірі претенденток з Чибурданідзе, а потім виграла у неї матч, отримавши право поборотися за шахову корону з Се Цзюнь. У 1996 році з рахунком 8,5: 4,5 Жужа Полгар відібрала у китаянки чемпіонський титул.
Через три роки через народження дитини Жужа не бере участі в боротьбі за звання чемпіонки і втрачає свій титул. Пізніше вона звертається в Олімпійський суд в Лозанні. Повернути титул так і не вдалося, так як на той час він був уже розіграний, але компенсацію в розмірі 25 000 доларів Полгар отримала.
Зараз Жужа живе в США у Флориді, успішно виступає в змаганнях і входить до числа найсильніших шахісток за всю історію шахів.