Пн. Апр 29th, 2024

Говард Стаунтон — шахові чемпіони

By admin Мар 30, 2015

Говард Стаунтон народився в 1810 році, позашлюбний син графа Карлейль, що не успадкував ні титулу, ні коштів. Захоплювався літературою і театром, навчався в Оксфорді, але не закінчив навчальний заклад. В день повноліття востаннє отримав гроші від батька, далі фінансові питання Стаунтон треба було вирішувати самостійно.

Майбутній чемпіон влаштувався актором до театру, але затримався там ненадовго — здібностей не вистачало. Потім став письменником і репортером, і саме ця робота привела його до шахів: Стаунтон зацікавився грою, коли брав інтерв’ю у шаховому клубі. З початківцями грати виходило непогано, але, зустрівши Поперта, який в подальшому став учителем Стаунтона, зрозумів, що рівень гри досить низький.

Грати в шахи Стаунтон почав в 1830 році, значних успіхів досяг лише через дев’ять років, тому йому не довелося битися з Лабурдонне і Макдоннелл. Поперт грав з усіма відомими шахістами того часу, боротьбу вів обережно, надійно і повільно. У 1839 році Стаунтон став грати з ним на рівних і здобув перемогу з рахунком + 10-5 = 6. Стиль його гри в ті роки був схожий на стиль Льюїса і Макдоннелла.

У 1841 році в Лондон приїхав Джон Кохрен, що служив в Індії — у відпустку. Він був одним з найсильніших гравців, повернувшись додому, він майже весь час присвятив улюбленій грі. У загальній складності, вони зі Стаунтон зіграли близько шести сотень партій, дві третини з них виграв Стаунтон. Далі стали грати з форою (пішаком f7) — результат: + 3-3 = 1.
Протистояння Англія-Франція

Історичне протистояння двох шахових столиць тривало. В Англії у Стаунтона конкурентів не залишилося. З боку Франції ж було два кандидата, не поступалися один одному: Сент-Аман і Кізеріцький. У 1843 році відбувся неофіційний матч Сент-Аман — Стаунтон, в якому француз переміг з рахунком + 2-3 = 1, хоча раніше програв Кохрен.

Стаунтон зажадав офіційного матчу — тривалого, з великою кількістю партій. Переговори завершилися успішно, і в листопаді 1843 Стаунтон приїхав до Парижа. За умовами матчу гра велася до 11 перемог, ставки по 100 гіней, гралося не більше 4 партій на тиждень. За запізнення передбачався грошовий штраф. Якщо матч століття проводиться в Парижі, то, звичайно ж, тільки в кафе «Режанс»! Ця подія викликала великий інтерес, зібралося безліч уболівальників. Незважаючи на невелику перевагу Сент-Амана в попередньому матчі, в перемогу Стаунтона ніхто не вірив.

Але матч розпочався несподівано: англієць почав вигравати одну партію за одною, і до дев’ятої партії рахунок був уже 7.5-0.5. Здавалося, для Сент-Амана все закінчено, він підлягає обмірковує ходи, а Стаунтон навпаки — розслабився, не сумніваючись у перемозі, зробив кілька помилок і програв партію. Ця перемога була життєво необхідна Сент-Аману — гра знову пішла на рівних. У наступних шести партіях перевага була вже на боці Сент-Амана: 3.5-2.5. 15-ма партію виграв Стаунтон, рахунок став + 10-3 = 2, до перемоги в матчі залишалася одна перемога — і лише в 21 партії, що тривала 14 годин, Стаунтон нарешті виграв.

Англійці від Льюїса до МакДоннел грали в традиціях італійської школи — воліли активну комбінаційну гру з жертвами. Стаунтон починав також, проте з часом його стиль гри змінювався: атаки ставали продуманими і ретельно спланованими, безпека власної позиції ставилася на чільне місце. Він став відмовлятися від гамбітів, де загрози і нестабільність виникали з самого початку гри. Стаунтон волів закриті позиції з повільною підготовкою до нападу. У його грі в повній мірі проявилися принципи Філідора: ретельна оцінка позиції, план гри, підготовлені флангові атаки.

У матчі з Сент-Гаман не було зіграно жодного відкритого початку. З точки зору видовищності партії цього матчу не представляли інтересу: середня тривалість кожної — близько дев’яти годин, гра дуже повільна, в основному позиційна.

Коли матч за шахівницею закінчився, почався другий — в пресі. Французи не готові були визнати поразку Сент-Амана, незважаючи на дотримання обумовлених раніше умов. До того ж, у другій частині він мав перевагу. Від «поважної» причини — погане знання дебютів — до повільного розігрування: Сент-Амана готові були виправдати чим завгодно.

Коментарі до партій були також упередженими, виправдовують француза і зневажливими на адресу англійця. Тим не менш, почалися переговори про нову матчі.
Після тривалих суперечок і узгоджень умов, була призначена дата: 15 жовтня 1844. Але по дорозі в Париж, Стаунтон важко захворів на пневмонію, одужання затягнулося надовго, і матч так і не відбувся. Сент-Аман зайнявся політикою і практично відійшов від шахів.
Перший міжнародний турнір в Лондоні та захід кар’єри

У 1846 році Стаунтон зіграв два матчі — з Горвіца і Гаррвіцем, вигравши у обох і підтвердивши своє лідерство. У матчі з Горвіца Стаутон вперше використав свій гамбіт: 1.d4 f5 2.e4. Обидва матчі йшли до 21 результативної партії. З Горвіца гра йшла на рівних, а з Гаррвіцем, після 7 результативних партій, — з форою в хід і пішака. Потім Стаунтон грав з багатьма англійськими майстрами, у тому числі і з форою. Рівних суперників йому не знаходилося — він все ще залишався найсильнішим.

У тому ж 1846 році в Лондон приїхав Кізеріцький. Він був претендентом на матч у Франції, але вибір впав на Сент-Амана. Це був дійсно гідний суперник, матч вийшов би цікавим, але Стаунтон грати відмовився.

Стаунтон належала ідея створення міжнародної шахової організації. Перший крок до її реалізації — проведення першого міжнародного шахового турніру. У Стаунтона були великі надії на це змагання, але його дітище принесло розчарування: переміг Андерсен, а сам він посів лише четверте місце. За правилами, переможець турніру був зобов’язаний погодитися на матч з будь-яким учасником, і Стаунтон цим правом скористався. Матч повинен був складатися з 21 результативної партії, але проблеми зі здоров’ям Стаунтона йому завадили, а Андерсон не міг затримуватися в Лондоні — матч не відбувся.

Тоді він вирішує зіграти матч з англійцями, які стояли вище в турнірній таблиці, яким він раніше давав фору. У матчі з Вільямсом Стаунтон для перемоги потрібно виграти 7 партій, супернику — лише 4. Матч закінчився за рахунку + 6-2 = 3 — Стаунтон здався. Суперник думав над іншими ходами по 2 години, партії тривали по 15-20 годин — тимчасового контролю не було.

Наступний матч — з російським майстром Яніш — закінчився впевненою перемогою Стаунтона, в 1853 році відбувся ще один матч, в Брюсселі, з Лазу, що закінчився програшем. Ця остання зустріч дала зрозуміти Стаунтон, що кращі роки позаду, і він припинив активну гру. У 1858 році в Європу приїхав Морфи з наміром битися зі Стаунтон. Матч не відбувся — Стаунтон грати не захотів. У тому ж році на турнірі в Бірмінгемі він двічі програв Левенталя. Шахова кар’єра великого чемпіона на цьому завершилася.
Літературна діяльність шахіста

Стаунтон заснував журнал «Чесс плейерс кроникл» і керував ним з 1841 по 1854 рік. З 1845 року і до кінця життя був редактором шахового відділу у виданні «Іллюстрейтед Лондон Ньюс».

Шаховий підручник від Стаунтона вперше вийшов в 1847 році і лише в Лондоні перевидавався 18 разів. У 1849 році шахіст видав книгу з Коментувати партіями своїх основних матчів, зібравши все краще у своїй творчості. Як організатор першого міжнародного турніру в Лондоні, видав турнірний збірник. У 1860 році вийшла ще одна книга Стаунтона, в якій він вперше явно визнав перевагу Морфи.

Література і театр, якими Стаунтон захоплювався в юності, повернулися в його життя з закінченням шахових виступів. Він завжди цікавився творчістю Шекспіра, літературно-дослідницька діяльність Стаунтона була цілком професійною. Рукописи драматурга збереглися погано, а мова значно відрізнявся від сучасного — вчені займалися переробкою та адаптацією збереженого спадщини. Нове видання Шекспіра вийшло в 1857-1860 роках, роботу Стаунтона фахівці оцінили по достоїнству. У 60-ті роки вийшли ще кілька праць на нешахматние теми: з історії культури і про вищу школу.

Стаунтон помер 22 червня 1874 за роботою.